הדרך אל האושר - מדריך הגיוני לחיים טובים יותר
חפש

4. אהוב ילדים ועזור להם

הילדים של היום יהפכו להיות התרבות של המחר. להביא ילד לעולם בימינו דומה במקצת להשלכתו לכלוב נמרים. ילדים אינם יכולים לטפל בסביבתם, ואין להם שום משאבים של ממש. הם זקוקים לאהבה ולעזרה כדי להצליח.

 

זוהי בעיה עדינה לדון בה. מספר התיאוריות שעוסקות באופן גידולו של ילד או כיצד אין לגדלו, זהה כמעט למספר ההורים. עם זאת, אם תעשה זאת שלא כהלכה, עלול לנבוע מכך יגון רב, ואתה עלול אפילו להכניס עצמך לסבך בערוב ימיך. יש שמנסים לגדל את ילדיהם באופן שבו גידלו אותם עצמם, אחרים מנסים לעשות את ההפך הגמור, ורבים תומכים בדעה שלפיה יש להניח לילדים פשוט לגדול באופן עצמאי.

 

אף לא אחת משיטות אלה מבטיחה הצלחה. השיטה האחרונה מבוססת על רעיון מטריאליסטי10, שלפיו התפתחות הילד מקבילה לתולדות האבולוציה11 של הגזע; שבאורח פלא כלשהו, שאינו ניתן להסבר, "העצבים" של הילד "יבשילו" עם גדילתו, והתוצאה תהיה אדם בוגר, מוסרי12, שמתנהג כהלכה. אף כי ניתן להפריך13 בקלות תיאוריה זו – פשוט בכך שנבחין באוכלוסיית הפושעים הגדולה שעצביה לא הבשילו משום מה – זוהי דרך עצלה לגדל ילדים, והיא זוכה לפופולאריות מסויימת. אין היא דואגת לעתיד התרבות שלך או לימי זקנתך.

 

ילד הוא במידת-מה כמו לוח חלק. אם תכתוב עליו את הדברים הלא נכונים, הוא יאמר את הדברים הלא נכונים. אך שלא כמו לוח, ילד יכול להתחיל בַכתיבה: הילד נוטה לכתוב את מה שכבר נכתב. הבעיה מסתבכת בשל העובדה שבעוד שמרבית הילדים ניחנו בהגינות רבה, בודדים נולדים לא שפויים, וכיום יש אף כאלה שנולדים כמכורים לסמים: אך מקרים כאלה מהווים מיעוט חריג.

 

אין כל תועלת בניסיון "לקנות" את הילד על-ידי הצפתו בצעצועים ובחפצים, או "לחנוק" אותו ולהגן עליו: התוצאה עלולה להיות נוראה למדי.

 

להמשך הפרק

לפרק הקודם

 


10. מטריאליסטי: הדעה שלפיה קיימים רק דברים חומריים (גשמיים, פיסיים).
11. אבולוציה: תיאוריה עתיקה מאוד שלפיה כל הצמחים ובעלי החיים התפתחו מתוך צורות חיים פשוטות יותר ועוצבו על-ידי סביבתם, ולא תוכננו או נוצרו בתור שכאלה.
12. מוסרי: מסוגל להבחין בהתנהגותו בין טוב לרע; מסוגל להחליט ולפעול מתוך אותה הבנה.
13. להפריך: להוכיח שהדבר שגוי או מוטעה; לסתור אותו באמצעות הבאת ראיות או דוגמה נגדית.

 

 

לקבלת ערכת מידע חינם

הכוללת עותק של החוברת 'הדרך אל האושר' ותקליטון שמציג את תוכנית 'הדרך אל האושר'

מלא את הפרטים ולחץ "אני מעוניין. שלחו לי ערכה חינם!"
 
 

 

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את '4. אהוב ילדים ועזור להם שתף עם החברים בטוויטר את '4. אהוב ילדים ועזור להם