הדרך אל האושר - מדריך הגיוני לחיים טובים יותר
חפש

12. הגן על סביבתך ושפר אותה

12-1. הקפד על הופעה נאה.

לעתים יש אנשים שלא עולה בדעתם – מאחר שהם אינם חייבים להעביר את ימיהם בהסתכלות על עצמם – שהם מהווים חלק מהנוף ומההופעה של אחרים. ויש כאלה שאינם מוּדעים לעובדה שאחרים שופטים אותם על סמך הופעתם החיצונית.

 

בעוד שבגדים יכולים להיות יקרים, סבון ותכשירי הטיפוח האחרים אינם קשים להשגה. לעתים קשה למצוא את הטכניקות, אך ניתן לפתח אותן.

 

בחברות מסויימות, כשהן ברבריות או כשמצבן מתדרדר מאוד, עשוי הכיעור המופגן להפוך לאופנה. למעשה זהו סימן היכר לחוסר כבוד עצמי.

 

כאשר אדם עובד או מתעמל, הוא יכול להתלכלך מאוד. אך דבר זה אינו שולל את הצורך להתנקות. וכדוגמה, ישנם פועלים אירופיים ואנגלים שמצליחים לשמור על סגנון של הופעה בטעם טוב גם במהלך העבודה. בין האתלטים המובחרים ניתן להבחין באלה שנראים טוב למרות שהם שטופי זיעה.

 

סביבה שיופיה מושחת על-ידי בני אדם מרושלים עלולה ליצור השפעה מדכאת שתחלחל אט אט אל המורל35 של האדם.

עודד את הסובבים אותך להיראות במיטבם בכך שתחמיא להם כאשר הם נראים טוב, או אפילו בכך שתסייע להם בעדינות לפתור את בעיותיהם כאשר הם אינם נראים טוב. הדבר עשוי לשפר את הערכתם העצמית וגם את המורל שלהם.

 

12-2. דאג לאיזור שלך.

כאשר אנשים הורסים את רכושם ואת איזורם, יכול הדבר לגלוש לעברך.

 

כאשר נראה שבני אדם אינם מסוגלים לדאוג לחפציהם ולמקומם, זהו סימן היכר לתחושתם שהם אינם באמת שייכים לשם ושחפצים אינם באמת שייכים להם. החפצים ש"ניתנו" להם בצעירותם הגיעו עם יותר מדי אזהרות והגבלות שהוצמדו אליהם, או שהם נלקחו מהם על-ידי אחיהם, אחיותיהם או הוריהם. וייתכן שהם לא חשו רצויים.

 

החפצים, חדרי המגורים ומקומות העבודה, כמו גם כלי הרכב של אנשים כאלה, כאילו מכריזים שהם בעצם אינם רכושו של איש. גרוע מכך, ניתן לעתים לזהות מעין זעם כלפי רכוש. וַנדָליזם36 הוא ביטוי לכך: הבית או המכונית "שאינם שייכים לאיש" נהרסים עד מהרה.

 

אלה שבונים שיכונים עבור אנשים דַלֵי אמצעים ומנסים לתחזק את בתיהם, עומדים לעתים קרובות חסרי אונים למול הקצב המהיר שבו מתחיל ההרס לתת בהם את אותותיו. העניים, על פי ההגדרה, הם אלה שרכושם מועט או שאין להם רכוש כלל. מאחר שמציקים להם בדרכים שונות, הם גם מתחילים לחוש שהם עצמם אינם שייכים.

 

אך בין אם הם עשירים או עניים, אנשים שאינם דואגים לרכושם ולמקומם, ותהיה הסיבה לכך אשר תהיה, יכולים לגרום לאי-סדר אצל הסובבים אותם. אני בטוח שתוכל להעלות בדעתך דוגמאות לכך.

 

שְאל אנשים אלה מה באמת שייך להם בחיים, ואם הם באמת שייכים למקום שבו הם נמצאים, ותקבל כמה תשובות מפתיעות. וכך גם תעזור להם במידה רבה.

 

ניתן ללמֵד את מיומנות הארגון של רכוש ושל מקום. יש מי שזה ייראה בעיניו כרעיון חדש, שכאשר לוקחים פריט מסוים ומשתמשים בו, יש להחזירו למקומו כדי שניתן יהיה למצוא אותו שוב: יש אנשים שמבזבזים מחצית מזמנם רק בחיפוש אחר חפצים. זמן מועט שיוקדש להתארגנות יכול להשתלם בקצב העבודה המוגבר: אין זה בזבוז זמן כפי שאנשים מסויימים חושבים.

 

כדי להגן על רכושך ועל המקומות שלך, הבטח שאחרים ידאגו לשלהם.

 

להמשך הפרק

לפרק הקודם

 


 

35. מורל: הגישה הרוחנית והרגשית של אדם או קבוצה; תחושת בריאות ואושר; הנכונות להמשיך במה שהאדם עושה; תחושה של מטרה משותפת.
36. ונדליזם: הרס מרושע, זדוני ופראי שמישהו גורם בכוונה לרכוש פרטי או ציבורי, ובייחוד ליצירות אומנות או לפריטים אחרים יקרי ערך.


 

לקבלת ערכת מידע חינם

הכוללת עותק של החוברת 'הדרך אל האושר' ותקליטון שמציג את תוכנית 'הדרך אל האושר'

מלא את הפרטים ולחץ "אני מעוניין. שלחו לי ערכה חינם!"


שתף שתף עם החברים בפייסבוק את '12. הגן על סביבתך ושפר... שתף עם החברים בטוויטר את '12. הגן על סביבתך ושפר...