הדרך אל האושר - מדריך הגיוני לחיים טובים יותר

12. הגן על סביבתך ושפר אותה - המשך

להתחלת הפרק

 

12-3. עזור לדאוג לכדור הארץ.

הרעיון, שלאדם יש חלק בכדור הארץ ושהוא יכול וצריך לתרום את חלקו בדאגה לו, עשוי להיראות נשגב מאוד, ובעיני אחדים ממש לא מציאותי. אך כיום, מה שקורה בצדו השני של כדור הארץ, אפילו במרחק רב כל-כך, יכול להשפיע על מה שקורה בביתך.

 

תגליות חדשות על-ידי גששות37 שנשלחו לכוכב נוגה הראו שעולמנו שלנו יכול להתדרדר עד לנקודה שבה הוא לא יהיה מסוגל עוד לקיים עליו חיים. והדבר ייתכן עוד בדור הזה.

 

עקור יערות רבים מדי, זהם נהרות וימים רבים מדי, גרום לזיהום אוויר, ונמצא את עצמנו בצרות. הטמפרטורה על פני כדור הארץ יכולה לעלות לדרגת חום לוהט, הגשם יכול להפוך לחומצה גופרתית. כל היצורים החיים עלולים למות.

 

אדם יכול לשאול "אפילו אם יש אמת בדבר, מה אני יכול לעשות בקשר לכך?" ובכן, אפילו אם פשוט היית מזעיף פנים כאשר אנשים עושים מעשים שיש בהם כדי להרוס את כדור הארץ, הרי שעשית משהו בקשר לכך. אפילו אם רק החזקת בדעה שזה לא דבר טוב להשמיד את כדור הארץ והיית משמיע את אותה דעה, הרי שעשית משהו בנידון.

 

הדאגה לכדור הארץ מתחילה בחזית ביתך. היא נמשכת לאורך הדרך המובילה לבית-הספר או לעבודה. היא כוללת מקומות כמו אתרי הפיקניק והנופש. האשפה שמזהמת את פני הקרקע ואת מקורות המים, שדות הקוצים שמזמינים דליקות, אלה הם דברים שהאדם אינו צריך לתרום להם, וברגעים של פנאי הוא יכול לעשות משהו בנוגע להם. נטיעת עץ עשויה להיראות דבר של מה בכך, אך היא עדיין משהו.

 

בכמה מדינות, הקשישים המובטלים אינם יושבים בבטלה ונשברים לגמרי: נעזרים בהם כדי לטפל בגינות, בפארקים וביערות, לאסוף את הפסולת ולהוסיף מעט יופי לעולם. אין מחסור במשאבים לטיפול בכדור הארץ. הם בעיקר זוכים להתעלמות. יש לציין, ש"גדוד האזרחים לשימור הסביבה" בארצות-הברית, אשר אורגן בשנות ה30- כדי לקלוט אליו את כוחות הנוער והפקידים המובטלים, היה אחד הפרוייקטים הבודדים, אם לא היחיד באותה תקופת שפל, שהכניס למדינה הון רב בהרבה מן ההוצאות שהושקעו. גדוד זה ייער מחדש שטחים נרחבים ועשה דברים בעלי-ערך נוספים שטיפלו באותו שטח של כדור הארץ שעליו משתרעת ארצות-הברית. יש לציין, שהגדוד אינו קיים עוד. המעט שאדם יכול לעשות הוא להביע את דעתו שפרוייקטים מסוג זה כדאיים, ולתמוך במעצבי דעת קהל ובארגונים שממשיכים לעסוק בפעילות סביבתית.

 

אין מחסור בטכנולוגיה. אך טכנולוגיה ויישומה עולים כסף. כסף ניתן להשיג כאשר פועלים לפי קווי מדיניות כלכליים נבונים, קווי מדיניות שאינם מענישים את כולם. קווי מדיניות כאלה אכן קיימים.

 

יש דברים רבים שאנשים יכולים לעשות כדי לעזור בדאגה לכדור הארץ. הם מתחילים ברעיון שצריך לעשות זאת. הם ממשיכים בשכנוע אחרים שצריך לעשות זאת.

 

האדם הגיע ליכולת הפוטנציאלית להרוס את כדור הארץ. חייבים לקדם אותו מעלה לעבר היכולת והפעולות להצלתו. אחרי הכל, זהו המקום שעליו עומדות רגלינו.

 

אם אחרים לא יעזרו להגן על הסביבה ולשפרה, לא תוכל להיות לדרך אל האושר תשתית38 כלשהי שעליה ניתן יהיה בכלל להתקדם.

 

לפרק הבא

לתחילת הפרק

 


37. גששות: חלליות מחקר לא מאוישות המשוגרות לעבר כוכב או כוכבי לכת לשם איסוף מידע לגבי התנאים השוררים עליהם ולאורך נתיב המסע. המידע מועבר באמצעות משדרים, מצלמות טלוויזיה ובאמצעים אחרים אל כדור הארץ.

38. תשתית: בסיס, יסוד.
 

לקבלת ערכת מידע חינם

הכוללת עותק של החוברת 'הדרך אל האושר' ותקליטון שמציג את תוכנית 'הדרך אל האושר'

מלא את הפרטים ולחץ "אני מעוניין. שלחו לי ערכה חינם!"


שתף שתף עם החברים בפייסבוק את '12. המשך שתף עם החברים בטוויטר את '12. המשך