חפש

שאלות ותשובות

כל מה שרצית לדעת על ה'דרך אל האושר' ומישהו אחר כבר שאל:

 

 

 

מהו ׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳?

המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר נוסד ב-1984 והינו ארגון ללא מטרות רווח ולרווחת הציבור.

 

המוסד ממוקם באזור לוס-אנג׳לס שבמדינת קליפורניה בארה"ב, ומאפשר ותומך בפעילויות של בודדים וקבוצות בעולם כולו, הרוצים לעזור לזולת ועושים זאת באמצעות שימוש בספר או בחוברת ובחומרים של ׳הדרך אל האושר׳.

 

המוסד עוזר להפיץ את 'הדרך אל האושר' ברחבי העולם. מחנכים, מחוקקים, מנהלי תאגידים ואחרים לומדים ליישם את ׳הדרך אל האושר׳, כל אחד באזורו ולסביבה שלו. בין המאמצים את ה'דרך אל האושר' על הכללים שבה לחיים טובים יותר נמנים כיום גם ארגונים רחוקים ומגוונים כמו משטרת מדינת הונדורס, מזכ״ל הצלב האדום הפיליפיני, הקונגרס לשוויון בין הגזעים , יחידות מלכותיות בצבא תאילנד ועוד.

 

 

מהי מטרתו של ׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳?

מטרת ׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳ היא לעזור ליצור חברה מוסרית יותר, לעזור להעלות את רמת האתיות בחברה, לעזור למגר את נגע האלימות והסמים ובכך לעזור ולהביא לחברה מאושרת יותר בעלת יכולת השרדות גבוהה יותר.

 

הדרך למטרה סלולה על גבי 21 הכללים, אשר נמצאים בחוברת 'הדרך אל האושר', ואשר מאפשרים לכל אחד ואחת, לחברות וארגונים, למדינות ולעמים לצמצם את הפערים ביניהם ולמעשה להגיע לתוצאות הדרושות ולחיות זה עם זה בשלום וללא אלימות ומלחמות, מתוך ההבנה כי כך ייטב לכולם.

 

לפיכך, הפצה מתמשכת וגדלה של החוברת 'הדרך אל האושר' (או הספר) מהווה את עמוד התווך של כל פעילות מסביב לעולם המבוססת וקשורה ל'דרך אל האושר'. בישראל אנו תומכים ביישום והטמעה של הכללים בחוברת על ידי העברת הרצאות ושיעורים לקבוצות ויחידים.

 

עשרות אלפי אנשים מסביב לעולם לוקחים חלק בפעילויות ה'דרך אל האושר' אשר הפיצה כבר למעלה מ -100 מיליון ספרים וחוברות ברחבי העולם.

 

 

כיצד ממומן ׳מוסד הדרך אל האושר׳?

המוסד הבינלאומי של 'הדרך אל האושר' הנו מוסד ללא מטרות רווח, לפיכך כל תמורה המתקבלת ממכירת הספרים וחומרים אחרים של הארגון מושקעים ביצירת ספרים וחומרים נוספים לשם הפצת 'הדרך אל האושר' ברחבי העולם. עיקר התרומות מגיע מאנשים וארגונים התומכים בפעילות ורואים בהצלחתה יסוד וערובה להישרדותנו כחברה. בישראל כל הפעילות ממומנת מתרומות, ופעילויות העמותה מועברות כולן ללא כל תמורה וחוברות 'הדרך אל האושר' מחולקות חינם לכל דורש על ידי העמותה לשגשוג וביטחון במזרח התיכון.

 

בעולם, ניתן לרכוש רישיון כדי להדפיס ולהפיץ חוברות בעיצוב אישי תמורת תשלום למוסד 'הדרך אל האשר'. בישראל, תמורת עלויות הפקה והדפסה, תשמח העמותה להדפיס בעבורך חוברות בכריכה אישית להפצה וחלוקה לקרובים לך, ללקוחות ולספקים – כרטיס ביקור שמפיץ אושר מסביב.

 

 

מהי החוברת (או הספר) ׳הדרך אל האושר׳?

החוברת ׳הדרך אל האושר׳ הנה מדריך הגיוני וברור לאורך חיים מוסרי, אתי ונכון בחברה בת ימינו. באמצעותה אנשים מקבלים כלים שמאפשרים להם לבחור נכון ולקחת החלטות נכונות, אשר בסופו של דבר משפיעים על כולנו באופן חיובי.

 

העקרונות והכללים בחוברת ׳הדרך אל האושר׳ מבוססים על הגיון בריא ומעשי, והם נכתבו על מנת שיהיה ניתן ליישמם. החוברת מאפשרת לאדם, לחברה, למדינה ולעם המודרני לכוון בבטחה את חייהם בכיוון מוצלח ומאושר יותר.

 

הכללים בחוברת מעניקים מצפן מוסרי לכל אחד מכל דת, גזע או מין, והם מתגברים בהצלחה על כל מחסומי התרבות, הדת והשפה. בכל מקום שבו מופצת החוברת באופן נרחב, אנו רואים סביבה בטוחה יותר, אלימה פחות והכל בשל העקרונות והערכים ההגיוניים הללו.

 

 

כמה עותקים של ׳הדרך אל האושר׳ חולקו?

נכון להיום חולקו, בחוברות ובספרים, למעלה מ-100 מיליון עותקים של ׳הדרך אל האושר׳. החוברות והספרים תורגמו ליותר מ-97 שפות והופצו עד כה ביותר מ-170 מדינות.

 

 

באילו נושאים עוסקים הכללים והכלים בחוברת ׳הדרך אל האושר׳?

כל פרק כולל מאמר קצר, הגיוני וברור, על ערך אחד או כלל, אשר הבנתו ויישומו תורמים בהכרח לחיים טובים יותר. באמצעות החוברת יכולים יחידים, ארגונים וחברות לרכוש ערכים וההבנות הנחוצים להם על מנת לקבל החלטות נבונות ונכונות לחיים.

 

 

מי כתב את הספר/החוברת, ולמה?

הספר ׳הדרך אל האושר׳ נכתב על ידי ל. רון האברד.

 

התעצמות של תנועות חילוניות ואובדן המקום המרכזי שתפסה הדת עד לשנות ה-70 הביאו עימם תקופה של התדרדרות מוסרית חריפה אשר אפיינה את העולם המערבי בכלל ואת ארה"ב בפרט.

 

דוגמא מובהקת להתדרדרות ערכי המוסר עד כדי הפיכתם ללא רלוונטיים, ניתן לראות מפסיקת בית המשפט העליון אשר אסר בשנת 1980 על בית-ספר ציבורי במדינת קנטאקי שבארה"ב להציג בבית הספר את עשרת הדיברות, שכן פעולה זו יש בה כדי לפגוע בתיקון הראשון לחוקת ארה"ב - ממנו עולה שיש להפריד בין המדינה לכנסייה.

 

הסבר לכך ניתן למצוא בדבריו של ל. רון האברד אשר בתגובה לפסיקה זו של בית המשפט העליון ובכלל להתדרדרות המוסר במאותה התקופה אמר:

 

״כאשר הדת איננה בת השפעה בחברה או שחדלה מלהיות, המדינה יורשת את העול המלא של מוסר הציבור, הפשע וחוסר סובלנות. ואז היא חייבת להשתמש בענישה ובמשטרה. עם זאת, זה לא דבר מוצלח כי אם המוסריות, השלמות האישית וההערכה העצמית לא טבועות כבר באדם, אי אפשר לכפות אותן בהצלחה מרובה.״

 

לאור המצב המתדרדר, השפעתם ההולכת ויורדת של מוסדות הדת והחברה, אשר עד לאותה התקופה קידמו ערכים של מוסר וכבוד, הרכיב ל. רון האברד את התקנון המוסרי הלא-דתי הראשון.

 

תקנון מוסרי, אשר אין לו כל קשר לדת, גזע או מין וכולו מבוסס על הגיון בריא.

 

כיום משתמשים ב'דרך אל האושר' מיליוני אנשים ברחבי העולם, אנשים מכל דת גזע ומין, הרואים 'בדרך אל האושר' מדריך הגיוני לחיים טובים יותר ובריאים יותר ואשר באמצעות השימוש ב-21 הכללים שבחוברת הם עוזרים לעצמם, למשפחה, לחברים ובכלל לכל מי ומה שמסביבם לחיות טוב יותר.

 

 

האם ׳הדרך אל האושר׳ הינה חוברת דתית?

החוברת ׳הדרך אל האושר׳ אינה חוברת דתית ו׳המוסד הבינלאומי של הדרך אל האושר׳ אינו גוף דתי, כי אם לא דתי.

 

החוברת 'הדרך אל האושר' נכתבה על ידי ל. רון האברד, כיצירה נפרדת, אשר כל מטרתה להוות תקנון מוסרי לא דתי, ככל הנראה הראשון מסוגו, אשר מבוסס כולו על הגיון בריא.

 

'הדרך אל האושר', הן החוברת והן הארגונים השונים ברחבי העולם העושים בה שימוש, אינם מהווים חלק מתורה דתית כלשהי והפעילות אינה ממומנת על ידי ארגון דתי כל שהוא באופן אשר ישייך את 'הדרך אל האושר' לדת כזו או אחרת.

 

לפיכך בעולם כולו, אין מניעה ממוסדות ממשלה ושלטון, דת ומדינה להפיץ את החוברת ולקדם את הכללים והערכים בה, אשר עולים בקנה אחד עם רוב הכללים המצוות והחוקים של דתות העולם.

 

 

האם ניתן להשתמש בספר ׳הדרך אל האושר׳ בבתי-ספר ציבוריים?

בתי ספר ציבוריים ברחבי העולם בכלל ובישראל גם כן עושים שימוש בחוברות.

 

הלכה למעשה היו אלה המחנכים אשר ראו את הערך העצום שיש בחוברת ככלי להחזרת הערכים ושיפור המוסר אצל התלמידים תוך שהם מבינים איך ולמה הכללים בחוברת יעזרו להם להשתפר ולהצליח.

 

בארה"ב הופצה החוברת ביותר מ-12,000  (כיום כבר יותר קרוב לוודאי) בתי ספר ציבוריים ופרטיים. יותר מ-12 מיליון ילדים ברחבי ארה"ב לקחו חלק בתחרות "שמש דוגמה טובה" אשר כולה הייתה מבוססת על כלל אחד מתוך החוברת  'הדרך אל האושר'.

 

ממשובים, אשר נתקבלו ממורים, אשר עשו שימוש בחוברת 'הדרך אל האושר' בכתה והעבירו תוכנית בהשראתה ועל בסיסה, עולה כי 85% מהמורים שמו לב לשינוי משמעותי לטובה אצל התלמידים, הן בהבנת נושא המוסר והן בהתנהגותם. 

 

במחקר אשר נערך בקרב מורים בארה"ב דרגו רוב רובם המכריע של המורים (90%) את ערכי המוסר והכללים בחוברת 'הדרך אל האושר' כ-״טובים״ ו-״מצוינים״.

 

בתי ספר בכל העולם עושים שימוש בחוברת 'הדרך אל האושר' ומעבירים תוכניות חינוכיות המבוססות על החוברת, מדינות כמו הונגריה, לבנון, קולומביה, ונציה, סנט לוסיה, סנט קיטס, קמבודיה, גאנה ודרום אפריקה וגם ישראל השתמשו ב-׳הדרך אל האושר׳ כדי לעזור לתלמידים ללמוד ולהתפתח לאזרחים מוסריים יותר, אשר מתוך הבנה רצון ובחירה תורמים ועוזרים לעצמם ולסביבה.

 

 

מי משתמש בספר או מאשר אותו כחלק מתוכניות חינוכיות או תוכניות לשיפור חברתי?

המוסד הבין לאומי של 'הדרך אל האושר' הנו בעל הזכויות והמאשר את השימושים בחוברת או בספר.

 

בכל העולם כיום ישנם גופים וארגונים אשר קבלו אישור ומעבירים תוכניות המבוססות על החוברת של 'הדרך אל האושר', בתי ספר, קבוצות, קהילתיות וארגונים חינוכיים, בתי-סוהר ותוכניות שיקום לאסרים, מרכזי שיקום וגמילה מסמים, ממשלות וגופים ציבוריים, מלונות ועסקים אחרים, כמו גם אנשים פרטיים – כולם עושים שימוש בחוברת וב-21 הכללים שבה.

 

תחרות לאומית שהתקיימה בראה"ב על בסיס אחד הכללים מהחוברת - ״שמש דוגמה טובה״, קיבלה הכרה מקצה לקצה ואותות לשבח מחברי קונגרס, סנטורים, ומושלים מרוב המדינות שבארה״ב, כמו גם מהנשיאים רונלד רייגן וביל קלינטון.

 

אך לא רק בארה"ב –מדינות רבות עושות שימוש ב'דרך אל האושר' באופנים ובדרכים שונות והחוברת (או הספר) אומצה גם על ידי משרדי ממשלה בדרום-אפריקה, ונצואלה, מקסיקו, הונדורס, פנמה, ניגריה, אינדונזיה, הפיליפינים, ישראל, רפובליקת גויאנה ורבות אחרות.

 

 

 

'מוסד הדרך אל האושר' מספק חבילות של חוברות ׳הדרך אל האושר׳ להפצה.

האם קיימת אפשרות שאנשים ידפיסו מחדש או יוציאו לאור עותקים משלהם של הספר?

המוסד הבינלאומי של 'הדרך אל האושר' מעניק אישורי הדפסה לארגונים, יחידים, בתי-ספר, ומשרדי ממשלה ובכלל לכל דורש עבור עמלת רישוי.

 

בנוסף, ניתן להזמין עותקים ישירות מהארגון המקומי בכל מדינה ובישראל מודפסות החוברות ליחידים וארגונים תמורת תשלום סמלי בלבד והן מהוות פעמים רבות כרטיס ביקור לעסק - אין הגבלה על כמויות (העזרה והאושר שאפשר להפיץ).

 

 

 

לקבלת ערכת מידע חינם

הכוללת עותק של ׳הדרך אל האושר׳ ו-DVD המציג את התוכנית של ׳הדרך אל האושר׳,

מלא את הפרטים ולחץ "אני מעוניין. שלחו לי ערכה חינם!"

 

 

 

 

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'שאלות ותשובות שתף עם החברים בטוויטר את 'שאלות ותשובות