חפש

17. הייה מיומן - המשך, חלק 2

להתחלת הפרק | המשך, חלק 1

 

17-2. לְמַד.

האם קרה לך אי-פעם שלמישהו היו איזשהם נתונים כוזבים עליך? האם זה גרם לך צרות?

 

דבר זה יכול לתת לך מושג-מה לגבי ההרס שנתונים כוזבים יכולים להביא. ייתכן שגם לך יש נתונים כוזבים על מישהו אחר.

 

הפרדה בין הכָזב לבין האמת מביאה להבנה.

 

קיימים הרבה נתונים כוזבים מסביב. אנשים שיש להם כוונות רֶשע יוצרים אותם כדי לשרת את מטרותיהם האישיות. כמה מהנתונים הללו נובעים פשוט מאי-ידיעת העובדות. הם יכולים לחסום את קבלתם של נתונים אמיתיים.

תהליך הלמידה העיקרי מורכב מבדיקת הנתונים שעומדים לרשותנו, ברִירת הנתונים הנכונים והפרדתם מהכוזבים, ברִירת הנתונים החשובים והפרדתם מהלא חשובים, ועל-ידי כך אדם מגיע למסקנות שאותן הוא יכול ליישם. אם אדם עושה זאת, הוא בהחלט בדרך להשגת מיומנות.

 

מִבחנה של כל "אמת" הוא אם היא נכונה עבורך. אם, לאחר שקיבלת את אוסף הנתונים, והבהרת בו את כל המילים שאינך מבין במלואן, ובחנת את המצב, אם עדיין זה לא נראה לך אמיתי, הרי שמבחינתך זה לא אמיתי. דחה אותו. ואם תרצה, המשך הלאה והסק מהי האמת בשבילך. אחרי הכל, אתה הוא האיש שעומד להשתמש או לא להשתמש בנתונים אלה, ואתה הוא האיש שעומד לחשוב או לא לחשוב באמצעותם. אם אדם מסכים לקבל בצורה עיוורת "עובדות" או "אמיתוֹת" רק מפני שנאמר לו שהוא חייב, "עובדות" ו"אמיתות" שאינן נראות לו נכונות, או שהן אפילו כוזבות, התוצאה הסופית עלולה להיות עגומה. זוהי הסימטה המובילה לפח האשפה של חוסר מיומנות.

 

חלק אחר של רכישת ידע כרוך בכך שדברים פשוט ייחרתו בזיכרון – כמו כתיב של מילים, טבלאות ונוסחאות מתמטיות, הסדר שלפיו צריך ללחוץ על הכפתורים. אך גם בלמידה בעל-פה צריך פשוט לדעת מהי מטרת החומר וכיצד ומתי להשתמש בו.

 

תהליך הלמידה אינו סתם צבירת נתונים על גבי נתונים. זהו תהליך שבו רוכשים הבנות חדשות ודרכים טובות יותר לעשות דברים.

 

אלה שמתקדמים בחיים אינם מפסיקים למעשה ללמוד ולרכוש ידע. המהנדס המיומן מתעדכן ומתקדם עם השיטות החדשות; האתלט הטוב עוקב בהתמדה אחר התקדמות ענף הספורט שלו; כל מקצוען שומר בהישג יד את אוסף הספרות המקצועית שלו, ונעזר בה.

 

הדגם החדש של מקציף הביצים או של מכונת הכביסה, או המכונית החדשה, כל אלה דורשים לימוד מסוים לפני שניתן יהיה להפעיל אותם במיומנות. כשאנשים משמיטים זאת, קורות תאונות במטבח ומתחולל מרחץ דמים בכבישים.

 

מי שסבור כי אין לו עוד מה ללמוד בחיים הוא ברנש יהיר מאוד. אדם שאינו מסוגל להשתחרר מדעותיו הקדומות ומהנתונים הכוזבים שברשותו, ולהחליפם בעובדות ובאמיתוֹת שיכולות לסייע לחייו שלו ולחייהם של כל האחרים בצורה הולמת יותר, הוא אדם עיוור עד כדי סכנה.

 

קיימות דרכים ללמוד, שבהן אדם באמת לומד ויכול להשתמש במה שהוא לומד. בקיצור, דרך כזו מורכבת ממורה ו/או ספרי לימוד שיודעים על מה הם מדברים, מהבהרת כל מילה שהאדם אינו מבין במלואה, מפנייה למקורות אחרים ו/או למקום ההתרחשות של הנושא לצורך קבלת מידע נוסף, ממציאת הנתונים הכוזבים שייתכן שכבר יש לאדם ומניפוי הכזב מן האמת על בסיס מה שנכון עבורך עכשיו. התוצאה הסופית תהיה ודאות וכן מיומנות פוטנציאלית. למעשה, זו יכולה להיות חוויה מרנינת לב שגמול בצדה. הדבר דומה לטיפוס במעלה הר בוגדני ומכוסה קוצים, ולבסוף לכבוש את ההר ולהגיע לפסגה כשמסביב נפרש מראה חדש של כל העולם הרחב.

 

להמשך הפרק

לחלק הקודם של פרק זה

 


 

לקבלת ערכת מידע חינם

הכוללת עותק של החוברת 'הדרך אל האושר' ותקליטון שמציג את תוכנית 'הדרך אל האושר'

מלא את הפרטים ולחץ "אני מעוניין. שלחו לי ערכה חינם!"


 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את '17. המשך חלק 2 שתף עם החברים בטוויטר את '17. המשך חלק 2