חפש

14. הייה ראוי לאֵמוּן

אדם נתון בסכנה, אלא אם כן יש לו ביטחון באמינוּת39 של אלה הסובבים אותו. כאשר אלה שהוא סומך עליהם מאכזבים אותו, יכול להיכנס בלבול אל חייו, ואפילו הישרדותו יכולה להיות בסכנה.

 

אֵמוּן הדדי הוא המרכיב היציב ביותר ביחסי אנוש. בלעדיו מתמוטט המבנה כולו. מהימנוּת היא נכס נעלה. כשאדם נתברך בה, הוא נחשב לבעל ערך. כשאדם מאבד אותה, ניתן להחשיבו לחסר ערך.

 

אדם צריך להביא את האחרים הסובבים אותו לכך שיפגינו מהימנות ויזכו בה. בדרך זו ערכם יעלה במידה רבה בעיני עצמם ובעיני אחרים.

 

14-1. עמוד במילתך לאחר שנתת אותה.

כאשר אדם נותן הבטחה או התחייבות או מצהיר בשבועה על כוונתו, הוא חייב לקיים אותה. אם הוא אומר שהוא עומד לעשות דבר-מה, הוא צריך לעשותו. אם הוא אומר שהוא אינו מתעתד לעשות דבר-מה, הוא צריך שלא לעשותו.

 

ההערכה שיחוש אדם כלפי אחֵר מבוססת במידה לא קטנה על השאלה אם האדם עומד במילתו או לא. לדוגמה, אפילו הורים יופתעו להיווכח עד כמה ירד ערכם בעיני ילדיהם כאשר הם אינם מקיימים הבטחה.

אנשים שעומדים במילתם זוכים ליחס של אמון והוקרה. אנשים שאינם עושים זאת – מתייחסים אליהם כמו לזבל. אלה שמפרים את הבטחתם, לעתים קרובות אינם זוכים לעולם להזדמנות נוספת.

 

אדם שאינו עומד במילתו יכול למצוא עצמו עד מהרה מסובך ולכוד בכל מיני "התחייבויות" ו"הגבלות" שונות, ואפילו יכול למצוא את עצמו מנותק מיחסים נורמליים עם אחרים. אין נידוי עצמי חמוּר יותר של אדם מזולתו מאשר אי-קיום הבטחות לאחר שניתנו.

 

לעולם אין לאפשר לאדם לתת את מילתו מתוך קלות ראש. יש לעמוד על כך שכאשר הבטחה ניתנה, חייבים לקיימה. חייו של אדם יכולים להשתבש מאוד בנסותו להתחבר עם אנשים שאינם מקיימים את הבטחותיהם. זה אינו עניין של מה בכך.

 

הדרך אל האושר קלה הרבה יותר עם אנשים שאפשר לבטוח בהם.

 

לפרק הבא

לפרק הקודם

 


39. אמינות: מהימנות, תכונתו של מי שאפשר לבטוח בו או לסמוך עליו.

 

 

לקבלת ערכת מידע חינם

הכוללת עותק של החוברת 'הדרך אל האושר' ותקליטון שמציג את תוכנית 'הדרך אל האושר'

מלא את הפרטים ולחץ "אני מעוניין. שלחו לי ערכה חינם!"


שתף שתף עם החברים בפייסבוק את '14. הייה ראוי לאֵמוּן שתף עם החברים בטוויטר את '14. הייה ראוי לאֵמוּן