20. השתדל להתייחס לאחרים כפי שהיית רוצה שהם יתייחסו אליך - המשך

להתחלת הפרק

 

קיימת תופעה מעניינת שפועלת ביחסי אנוש. כאשר אדם אחד צועק על חברו, מתעורר אצל האחר דחף לצעוק בחזרה. אדם זוכה ליחס שדומה במידה רבה לאופן שבו הוא מתייחס אל אחרים: האדם עצמו משמש דוגמה לאופן שבו יש להתייחס אליו. א' מתייחס בנבזות ל-ב', לכן ב' מתייחס בנבזות ל-א'. א' חברותי כלפי ב', לכן ב' חברותי כלפי א'. אני בטוח שראית שוב ושוב את התופעה הזו בפעולה. דני שונא את כל הנשים, לכן נשים נוטות לשנוא את דני. רוני נוהג בכולם בקשיחות, לכן אחרים נוטים לנהוג בקשיחות ברוני – ואם הם אינם מעזים לעשות זאת בגלוי, הם עשויים לטפח בתוך תוכם דחף נסתר לפעול כלפי רוני ממש בקשיחות רבה, לוּ ניתנה להם אי-פעם ההזדמנות לכך.

 

בעולם הדמיוני של הסיפורת ושל סרטי הקולנוע, ניתן לראות רשעים מנומסים וכנופיות יעילות במידה שלא תיאמן, ולעומת זאת רואים גיבורים בודדים שהם ממש גסי-רוח ולא מחונכים. החיים במציאות אינם באמת כאלה: רשעים אמיתיים הם בדרך כלל אנשים גסים, ועושי-דברם גסים אף יותר; נפוליאון והיטלר נבגדו על ימין ועל שמאל על-ידי אנשיהם הם. גיבורים אמיתיים הם האנשים המדברים בקול הרגוע ביותר שאי-פעם פגשת, והם נוהגים בנימוס רב בידידיהם.

 

כאשר מתמזל מזלו של אדם לפגוש פנים אל פנים את הגברים והנשים הנמצאים בצמרת מקצועותיהם ולדבר עימם, הוא נדהם לעתים קרובות לגלות שהם למעשה האנשים הנחמדים ביותר שהוא פגש מימיו. זוהי אחת הסיבות להימצאותם בצמרת: הם משתדלים, ברובם, להתייחס יפה אל אחרים. והסובבים אותם נענים ונוטים להתייחס אליהם יפה, ואף סולחים להם על מגרעותיהם המועטות.

 

ובכן, אדם יכול למצוא בעצמו מהן המידות הטובות של בני האדם פשוט בכך שיראה איך הוא עצמו היה רוצה שיתייחסו אליו. ומכך, אני חושב שתסכים שניתן לפתור כל בלבול באשר למהותה של "התנהגות טובה". היא רחוקה מאוד מהיותך פסיבי, יושב בשקט ובחיבוק ידיים בלי לומר דבר. "להיות טוב" יכולה להיות עשייה מאוד פעילה ומלאת עוצמה.

 

לא תמצא חדווה רבה ברצינות קודרת ומאופקת. כאשר בימים עברו היו מי שיצרו את הרושם שכדי לנהוג על פי מידות טובות חייב אדם לנהל אורח חיים זועף ועגום, הם נטו לרמוז שעונג בא מתוך רִשעוּת: אין דבר רחוק יותר מן המציאות. חדווה ועונג אינם נובעים מחוסר מוסריות! להפך! חדווה ועונג מתעוררים רק בלבבות ישרים: האנשים הלא מוסריים מנהלים חיים טרגיים במידה שלא תיאמן, חיים מלאי סבל ומכאוב. למידות הטובות של האדם אין קשר רב במיוחד לקדרות. הן הפנים השמֵחות של החיים עצמם.

 

מה לדעתך יקרה אם אדם ינסה להתנהג אל הסובבים אותו במידת הצדק, בנאמנות, ברוח ספורטיבית, בהגינות, יושר, אדיבות, התחשבות, חמלה, שליטה עצמית, סובלנות, סלחנות, נדיבות, אמון, הוקרה, נימוס, כבוד, הערצה, ידידות ואהבה, והיה עושה זאת מתוך שלמות אישית?

 

ייתכן שהדבר ייקח זמן-מה, אולם האם אינך סבור שרבים אחרים יתחילו לאחר מכן לנסות להתייחס אליו באותו האופן?

 

אפילו אם ניקח בחשבון את המעידות המקריות – החדשות שמבהילות את האדם וגורמות לו כמעט לאבד את עשתונותיו, הפורץ שחייבים להלום בראשו, המשוגע שנוהג לאט בנתיב המהיר בדיוק כשאתה מאחר לעבודה – צריך להיות ברור למדי שאדם ירומם עצמו למישור חדש של יחסי אנוש. פוטנציאל ההישרדות שלו יעלה במידה ניכרת. וחייו בוודאי יהיו מאושרים יותר.

 

אדם יכול להשפיע על התנהגותם של אחרים סביבו. אם הוא עדיין אינו עושה זאת, הוא יוכל לעשות זאת הרבה יותר בקלות אם רק יבחר מידה טובה אחת ליום ויתמחה בה במשך אותו יום. בעשותו זאת, הרי שבסופו של דבר הן תהיינה כולן חלק ממנו.

 

מלבד התועלת האישית יכול אדם לתת יד, ולא משנה עד כמה היא קטנה, לפתיחת עידן חדש של יחסי אנוש.

 

חלוק אבן קטן, המושלך אל האגם, יכול ליצור גלים עד למרוחקת שבגדות63.

 

הדרך אל האושר נעשית בהירה יותר כאשר מקיימים את הכלל: "השתדל להתייחס לאחרים כפי שהיית רוצה שהם יתייחסו אליך."

 

לפרק הבא

להתחלת הפרק

 


63. גדות: רצועות חוף לאורך נהר, נחל, ימה וכד'; שפת האגם.

 

לקבלת ערכת מידע חינם

הכוללת עותק של החוברת 'הדרך אל האושר' ותקליטון שמציג את תוכנית 'הדרך אל האושר'

מלא את הפרטים ולחץ "אני מעוניין. שלחו לי ערכה חינם!"


שתף שתף עם החברים בפייסבוק את '20. המשך שתף עם החברים בטוויטר את '20. המשך