חפש

סוף דבר

האושר טמון בעיסוק בפעילויות בעלות ערך. אולם קיים רק אדם אחד שיוכל לומר בוודאות מה יהפוך את האדם למאושר – האדם עצמו.

 

כללי ההתנהגות שניתנים בחוברת זאת הם למעשה שולי הדרך: הפרתם דומה לנהג שסוטה לשוליים – התוצאה יכולה להיות הרס של הרגע, של יחסים, של חיים.

 

רק אתה יכול לומר לאן מובילה הדרך, מאחר שאתה הוא זה שקובע את יעדיך לאותה שעה, לאותם יחסים, לאותו שלב בחיים.

 

אדם יכול להרגיש לעתים כמו עלה נידף, הנישא לאורך רחוב מלוכלך, אדם יכול להרגיש כמו גרגר חול תקוע במקום אחד. אך איש לא אמר שהחיים מתנהלים באופן מסודר ועל מי מנוחות; אין הם מתנהלים כך. אדם אינו עלה שחוק ואף לא גרגר חול: אדם יכול, במידה כזו או אחרת, לשרטט את מפת הדרכים שלו וללכת לפיה.

 

אדם יכול להרגיש שהמצב כעת הוא כזה שכבר מאוחר מדי לעשות משהו, שהדרך שמאחוריו היא כה משובשת, עד כי אין כל סיכוי להתוות דרך עתידית שתהיה שונה במשהו: תמיד יש נקודה בדרך שבה אדם יכול להתוות לו דרך חדשה. ולנסות ללכת בה. לא קיים אדם שאינו מסוגל ליצור התחלה חדשה.

 

אפשר לומר בלי כל חשש מפני סתירה, שאחרים עלולים ללעוג לאדם ולבקש בדרכים שונות לדחוק אותו אל השוליים, לפתות אותו בדרכים שונות לנהל אורח חיים לא מוסרי: כל האנשים האלה עושים זאת כדי להשיג מטרות פרטיות משלהם, ואם אדם יקשיב להם, סופו אסון וצער.

 

מובן שהאדם יחוש אובדן פה ושם בנסותו ליישם את האמור בספר זה ולהביא ליישומו. עליו רק ללמוד מכך ולהמשיך הלאה. מי אמר שאין מהמורות בדרך? אך עדיין ניתן לנוע בה. אמת, אנשים עלולים למעוד: אין זה אומר שהם אינם יכולים לקום מחדש על רגליהם ולהמשיך ללכת.
 

אם אדם שומר על שולי הדרך, הוא לא יוכל לטעות בהרבה. התרגשות אמיתית, אושר אמיתי וחדווה אמיתית נובעים מדברים אחרים, לא מחיים הרוסים.

 

אם תוכל להביא אחרים לצעוד בדרך, אתה עצמך תהיה חופשי מספיק לתת לעצמך הזדמנות לגלות מהו אושר אמיתי.

 

הדרך אל האושר היא דרך מהירה מאוד לאלה שיודעים היכן השוליים.

 

אתה הנהג.

 

דרך צלחה.
 

 

   

לתחילת החוברת

לפרק הקודם

 


 

לקבלת ערכת מידע חינם

הכוללת עותק של החוברת 'הדרך אל האושר' ותקליטון שמציג את תוכנית 'הדרך אל האושר'

מלא את הפרטים ולחץ "אני מעוניין. שלחו לי ערכה חינם!"

 

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'סוף דבר שתף עם החברים בטוויטר את 'סוף דבר